Ako vyrobiť veniec na hrob?

Ako vyrobiť veniec na hrob?

Je veľa možností ako urobiť kyticu či venček na hrob. Fantázii sa medze nekladú. Veľmi jednoduchý návod na veniec za málo peňazí nájdete v tomto článku.


Čaj, čaj, čaj

Čaj, čaj, čaj

Nie je čaj ako čaj. Zelený, čierny, biely sú čaje vyrábané z čajovníka a líšia sa dobou oxidácie a zberom lístkov. A každý sa aj inak pripravuje, aby bol čo najchutnejšie a najprospešnejší nášmu telu.


Záhrada plná jabĺk (2. časť)

Záhrada plná jabĺk (2. časť)

Najkrajšie a nepoškodené jabĺčka uskladňujeme, ale čo s tými ostatnými? Kompót, detská výživa, koláč či kvas?  

Aha nadchovník!

Aha nadchovník!

Blíži sa nám obdobie plného nosa, tak sa pozrime na túto nenáročnú rastlinky.

Nádchovník poznáme tiež pod názvami Rýmovník, Plektrantus, Plektrant, Kubánske oregano, Mexický eukalyptus, alebo Grécky eukalyptus.


Užitočné rady v domácnosti

Užitočné rady v domácnosti

Pokiaľ máme v domácnosti štvornohého miláčika a na každom obľúbenom kúsku oblečenia chĺpky, pomocou laku na vlasy, ktorý nastriekame na papierovú utierku ich jednoducho odstránime.

Usadením vodného kameňa sa zbavíme pomocou octu, prípadne kyseliny citrónovej.

Ak, sa náhodou naše deti vyšantili na stene a nie na papieri, stopy po pastelkách vieme zo steny jednoducho umyť bielou zubnou pastou. 

Skladovaním potravín v uzatvárateľných dózach predídeme návšteve molí, v napríklad múke, cukri, ryži, ovsených vločkách či cestovinách.ň

Akýkoľvek drevený riad/ nádoby očistíme vo vode s octom. 

Na škvrny od piva použijeme soľ a vodu. 

Do skrine s oblečením, šatníku či špajzy dáme vrecúška s levanduľami, bobkovým listom či cesnakom proti moliam.

Aviváž môžeme použiť ako vhodnú alternatívu pri umývaní okien, stačí pol decilitra rozpustiť v 2 litroch vody namiesto okenných čističov, taktiež môžeme použiť aviváž pri strhávaní starých tapiet. 

Rúra sa najlepšie čistí nahriatá.

Nikdy nemixujeme práve dovarené horúce jedlo, vždy počkáme chvíľu na vychladnutie. 

Pokiaľ sa nám nedarí umyť dno termosky, nasypeme do nej kypriaci prášok do pečiva a zalejeme horúcou vodou a pár minút necháme pôsobiť.


Krásne kvitnúce kvietky

Krásne kvitnúce kvietky

Ak, chceme mať balkónové muškáty krásne rozkvitnuté, môžeme ich občas pohnojiť dažďovou vodou s pridaním rozpusteného jódu. Hnojivo pripravíme z 1 litra dažďovej vody a 1 kvapky jódu. Polievame hnojivom len raz mesačne a to tak, že lejeme na vnútornú stranu kvetináča maximálnou dávkou 50 mililitrov. Prekročením doporučeného množstva by sme mohli koreňom muškatov uškodiť. 

Pokiaľ sa nám dá, "pivonky" ako ich ľudovo nazývame, zbytočne nepresádzame. Majú tendenciu potom prestať kvitnúť. Suché kvety je dobré a potrebné odstrániť z odkvitnutých pivónií

Jedným s najlepším prírodným hnojivom pre ruže sú šupky z banánu. Obsahujú dostatok draslíka a fosforu, ten podporuje ich rozkvet a rast. Tak, ako pri pivoniách, i ruže budú kvitnúť viac a rýchlejšie ak ich budeme zbavovať odkvitnutých kvetov. 


Chutný a dostatočne zrelý melón - len poklepanie nestačí

Chutný a dostatočne zrelý melón - len poklepanie nestačí

Melón potrebuje dostatočne dlho ležať na zemi, aby bol chutný a zrelý. Na spodnej strane, ktorou melón leží na zemi, zostáva svetlá škvrna. Ak, je svetlá škvrna šupky žltej farby znamená to, že melón dozrieval dostatočne dlho a mal by byť chuťovo skvelý. Naopak, ak má škvrna farbu do biela, prezrádza to nedostatočne dlhé dozrievanie a tým ani chuť melóna nebude 100-percentná.

Na prvý pohľad, vidíme tvar a veľkosť melóna. Menšie a guľaté melóniky sú výrazne sladšie ako vačšie oválne melóny, ktoré sú skôr vodnatejšie. 

Aj stopka vie prezradiť veľa. Suchá a tmavá stopka značí zrelosť a naopak zelená stopka melóna značí, nedostatočné dozrievanie. 

 


Základné ručné náradie do záhrady

Základné ručné náradie do záhrady

Každý, kto vlastní dom, chatu s pozemkom či záhradou, vie, že udržiavať exteriér je veľmi náročné, či už fyzicky, časovo ale i finančne. Nevyhnutnými pomocníkmi v záhrade je práve náradie, ktoré nám ušetrí veľa času, energie a námahy. Ak, by sme si mali však kupovať a zaobstarávať všetky druhy náradia, stálo by nás to nemalú sumu a zabralo by nám to veľa miesta. Práve preto Vám dáme pár tipov na to najzákladnejšie náradie, ktoré využijete naplno. 


Slamky, ktoré neškodia

Slamky, ktoré neškodia

Už v dobe, keď žili, Sumeri sa  používali slamky na pitie piva. Slamky sa stali najpopulárnejšími v období, keď nastal boom s rýchlymi občerstveniami ktoré poznáme aj pod názvom fast food. Malá neškodná plastová vecička, ktorú sme vôbec nevnímali kedysi ako niečo, čo nám a našej prírode v budúcnosti môže uškodiť. Plastové slamky sú vyrábané z látky polypropylén, ktorý patrí medzi najbežnejšie plasty, ktoré sú veľmi škodlivé a často sa využíva v potravinárskom a textilnom odvetví. Denne sa vyhodia tony slamiek, žiaľ väčšina skončí práve v oceánoch kde škodia a ohrozujú morské živočíchy. Používanie jednorázových plastov ako napríklad príborov a slamiek je v mnohých krajinách zakázané. Pre tých, ktorý sa nechú vzdať pitia svojho obľúbeného nápoja či drinku cez slamku bolo vynájdené úžasné riešenie a tým sú Kovové, Sklenené či Bambusové slamky, ktoré sa jednoducho dajú použiť znova a znova bez žiadneho odpadu. V našej ponuké máme všetky tri druhy slamiek je na Vás ktorý typ si vyberiete. 

bambusové slamky

sklenené slamky


Formy na pečenie

Formy na pečenie

Pečenie je zvyčajný spôsob ako pripraviť vynikajúce a oku lahodiace jedlo alebo dezert. Veľmi dôležitými pomocníkmi pri vytváraní bezchybných jedál a múčnikov sú rôzne formy, misy a plechy na pečenie. Na trhu máme veľký výber rôznych druhov, tvarov, materiálov, ako napríklad silikón, kov s nepriľnavým povrchom či keramiku. Vybrať si tú najvhodnejšiu, ktorá nám bude čo najviac  vyhovovať je fuška. Preto Vám poradíme, a vy si vyberiete tú najideálnejšiu. 

Silikónové formy na pečenie - novinka, ktorú si väčšina gazdiniek ihneď zamilovalo. Silikón sa ľahko skladuje, je ohybný, nerozbitný a ľahký na hmotnosť, čize sa s ním veľmi ľahko manipuluje. Silikónových foriem máme od výmyslu sveta, na bábovku, muffiny či na pečenie vianočných a veľkonočných koláčikov. Veľmi jednoducho sa jedlo oddelí od silikónovej formy a následne sa silikónová forma ľahko umyje, udržiava. Pri manipulácií je potreba dávať si pozor na to, aby sa silikón neroztrhol. Je potrebné dodať, že silikon nie je závadný a škodlivý. 

Formy s nepriľnavým povrchom - nepriľnavý povrch zamedzí tomu aby jedlo sa nepripálilo, najčastejším materiálom je teflón či PTFE povrch. Tento typ foriem je veľmi obľúbený a cenovo dostupný. Prii manipulácií treba byť opatrný aby sa formy nepoškriabali. Ideálné sú zapekacie misy a formy napríklad na cestoviny do rúry - Mňam !

Keramické formy - stará klasika, ktorá neomrzí, keramika odoláva vysokým teplotám a dobre drží teplo. Často sa však stane, že pri manipulácií sa nám naša obľúbená forma na chlieb rozbije. 


Ako sa liahnu kuriatka v liahni

Ako sa liahnu kuriatka v liahni

Milí chovatelia, v tomto článku sa dozviete pár užitočných rád tipov a trikov, ako správne postupovať pri liahnutí v liahni. 


Rohožka pred dverami - MUST HAVE

Rohožka pred dverami - MUST HAVE

Pred každými vchodovými dverami do domu, či bytu nesmie chýbať rohožka na očistenie alebo odloženie špinavej obuvi. Rohožka pred  dverami o nás napovie veľa, o našej kreativite, či zmysle pre humor. Existujú rôzne druhy rohožiek, rôzne farby či tvary, s uvítacím sloganom, či vtipom. Nemajú len praktický význam, ale aj estetický a vedia ovplyvniť vzhľad a výzor celej miestnosti. Je samozrejmosťou, že sa o rohožku je potreba aj starať a pravidelne ju čistiť a dezinfikovať. Ak, ešte nemáte svoju rohožku, prípadne tá vaša už dosluhuje a nespĺňa čo od nej očakávate, je načase navštíviť náš eshop a vybrať si tú správnu! Máme veľa rôznych druhov a určite nájdete tú pravú pre Vás a Vašu domácnosť. 

https://www.senzacne.sk/rohozky


Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci

Bezpečnosť a ochrana zdravia pri práci

Pri práci v dielni sa stretneme s rôznymi manulálnymi prácami. Či už ide o jednoduché práce alebo o náročnejšie, vždy je potrebné si dávať pozor na svoju bezpečnosť a zdravie. Pri práci treba byť ostražitý a ohľaduplný, ak je s nami ešte niekto ďalší. Je veľmi dôležité a potrebné používať ochranné pomôcky a dodržiavať zopár jednoduchých pravidiel. Ochrana našich rúk je veľmi dôležitá, mali by sme používať ochranné rukavice, rukavice čistiť a po práci si vždy dôkladne umyť ruky a ošetriť, hydratovať pokožku rúk prípadne krémom. Pri práci s chemickými zložkami je dôležité použitie správneho typu rukavíc. https://www.senzacne.sk/rukavice . Azda najdôležitejšími ochrannými pomôckami pri práci sú - ochrana zraku - okuliare a ochrana hlavy - prilba. Pri práci v prašnom prostredí je vhodné použiť aj ochranu horných  dýchacích ciest - respirátory a rúška. Vo veľmi hlučnom prostredí je vhodné taktiež chrániť si sluch. Za každých okolností je vhodné farebné až reflexné oblečenie, prípadne reflexná vesta, aby sme boli čo najviac viditeľný a predišli rôzným zbytočným úrazom a ohrozili svoje zdravie alebo zdravie blízkych. 


Oživenie záhrady záhradnými dekoráciami

Oživenie záhrady záhradnými dekoráciami

Konečne k nám zavítala jar, všetko sa prebúdza k životu a my plný nadšenia už pochodujeme do svojich záhrad. Po zime je potrebné urobiť v záhrade pár nevyhnutných úkonov.  Zbaviť trávnik vštkých nečistôt ako suchá tráva, lístie, vetvičky stromov. Na svojich záhonoch prekypríme pôdu, vysadíme nové bylinky a kvety, zbavíme sa tých starých a odumretých. Prázdne miesta v skalke zaplníme novými prírastkami, aby sme sa mohli tešiť z nových krov a kvetov rôznych veselých farieb. Ak, však máme chuť a štipku kreativity, môžeme prázdne miesta v skalke, prípadne vyplniť záhradnými veselými dekoráciami v tvare trpaslíka, včielky, zaby alebo rôrnych postavičiek. https://www.senzacne.sk/zahradne-dekoracie