🚚 Doručenie domov od 3,5 €, doručenie na výdajné miesto 1,99 €

U nás je asi najznámejší čierny čaj. Proces oxidácie prebieha dlhšie a preto aj dlhšie vydrží čerstvý. Má aj jednoduchú prípravu. Zalieva sa 100° C vodou a podľa požadovaných účinkov sa necháva lúhovať 2-5 minút. Ak ho lúhujeme kratšie, má povzbudivé účinky, ak dlhšie, pomáha s trávením. Ak ho necháme lúhovať ešte dlhšie zhorkne. 

Ďalším variantom je zelený čaj. Zbierajú sa lístky tesne po rozvinutí a neprebieha žiadna oxidácia. Kvalitný zelený čaj sa môže aj viac krát lúhovať. Prvá a druhá príprava by mala prebehnúť pri teplote vody 60°C, a lúhovať 1-2 minúty. Pri treťom a štvrtom lúhovaní sa zvyšuje teplota na 80°C a čas lúhovania na 3 minúty. Ale pozor čajové lístky by mali znovu lúhovať ešte teplé. Pri zelenom čaji však pozor, obsahuje veľa kofeínu. 

Biely čaj je ďalšou možnosťou. Vyrába sa z ešte nedozretých čajových lístkov a púčikov. Tento čaj sa iba suší, inak sa neupravujú, preto je chuťovo jemný a sladší. Nálev má svetložltý až žltohnedý odtieň. Biely čaj obsahuje zo všetkých čajov najvyšší počet antioxidantov. Zalievame ho 70°C vodou a lúhujeme najviac 3 minúty. 

Ďalej poznáme ovocné či bylinkové čaje. V skutočnosti to sú čaje v pravom slova zmysle, pretože neobsahujú lístky čajovníka. 
Zalievajú sa teda 100°C vodou a lúhujú 5-10 minút. Z týchto čajov sú obľúbené napríklad škoricovo jablkový čaj alebo mätový či šípkový. 

Ak sme si není istý, môžeme sa pri príprave konkrétneho čaju riadiť návodom na krabičke alebo sa informovať pri jeho kúpe v čajovni. A teraz už len sadnúť so šálkou v ruke k obľúbenej činnosti.