🚚 Doručenie domov od 3,5 €, doručenie na výdajné miesto 1,99 €

Potrebujeme na cesto:
  • 2 vajcia
  • 350 ml plnotučného mlieka
  • 150 g hladkej pšeničnej múky
  • štipka soli
  • 1 polievková lyžica oleja

Vymiešame, najlepšie ručne metličkou vyšľaháme hladké cesto.  Ak nám vznikli hrudky môžeme pridať múku tým cesto zahustíme a hrudky lepšie rozšľaháme. Potom zase cesto zriedime trochou mlieka alebo vody. Malo by mať redšiu konzistenciu.  Cesto je lepšie ak ho necháme chvíľu (aspoň pol hodinu) postáť. 

 
Palacinky pečieme na dobrej, neprilnavej panvici. Na prvú je potrebné dať trochu oleja a naliať potom do rozpálenej panvice cesto. Ďalší olej prilievame len keď je potrebné, napríklad keď sa palacinky pripekajú alebo cesto moc dymí. Stačí pridať však len kvapku. 

 
Plnka:
Sladká verzia je asi známa všetkým: džem, šľahačka a trochu ovocia je vynikajúcou možnosťou. Chutná môže však byť aj tvarohová plnka urobená len s jemným tvarohom zmiešaním s vyšľahanou šľahačkou spolu s cukrom. 

 
Keďže do cesta nebol pridaný cukor nie je problém si urobiť palacinky na slano. Ak viete, že ich budete robiť na slano, do cesta si môžete pridať viac soli alebo napríklad rozpučený cesnak a bylinky ako petržlen alebo pažitku. Plniť ich môžeme napríklad tatarskou omáčkou, nakrájanou šunkou či paprikou. Ak ich chceme naplniť napríklad plátkami syra, môžeme si už zabalené palacinky nechať zohriať v mikrovlnke, aby sa syr roztopil. 

 
Palacinky, či už na sladko alebo na slano, sú skutočne univerzálnym jedlom, ktoré si získalo srdcia ľudí po celom svete. Ich jednoduchá príprava a nekonečné možnosti dochutenia robia z palaciniek ideálnu voľbu pre každú príležitosť. Či už si ich pripravíte ako sladký dezert s džemom a ovocím, alebo ako slané jedlo s tvarohom, šunkou a syrom, palacinky vždy prinesú do vašej kuchyne radosť a kreativitu.


Nech už preferujete akúkoľvek verziu, nezabúdajte na kvalitné suroviny a trochu trpezlivosti pri príprave cesta. Výsledok stojí za to – lahodné palacinky, ktoré potešia celú rodinu. Takže nabudúce, keď budete rozmýšľať, čo rýchlo a chutne pripraviť, spomeňte si na palacinky a vyskúšajte nové recepty a kombinácie. Bon appétit!