Rebríček obyčajný (Achillea millefolium) je hojne rozšírená bylinka, ktorá rastie na nepokosených lúkach, záhradách, ale aj v kroviskách od mája do septembra. Zbierame kvety a listy počas slnečných dní a sušia sa v dobre vetranej miestnosti alebo v nádobe s otvormi.

Účinné látky, ktoré obsahuje rebríček sú napríklad eterický olej, horčina, cholín, triesloviny, apigenín, slizovité látky, inulín, kyseliny, silice, flavonoidy, azulén, sacharidy, vláknina.

Rebríček a jeho účinky a použitie

Má spazmolytické a močopudné účinky, pomáha pri žlčníkových bolestiach a na menštruačné problémy. Má protizápalové účinky. Zlepšuje trávenie, uvoľňuje žalúdočné kŕče, výborný je pri pálení záhy. Rebríčkový čaj je vhodný pri poruchách trávenia, žalúdka, pečene, žlče, na podporu chuti do jedla, zmierňuje nadúvanie a pri vysokom krvnom tlaku.
 
Sedací kúpeľ pomáha pri poruchách menštruácie, hemoroidoch, svrbeniach pošvy.

Ako obklad je výborný pri zraneniach, len priložiť na rany, zlepší hojenie a má protizápalové účinky, zmierni bolesti pri kŕčových žilách.


Čaj z rebríčka:

1 kávová lyžička sušeného rebríčka
250 ml vody 

Rebríček zalejte vriacou vodou a nechajte lúhovať 8 - 10 minút. Tento čaj prijeme horúci 2 krát denne najlepšie hodinu po jedle. Pri vonkajšom použití (obklady, čistenie mastnej plete) môžeme pridať viac bylinky. 


Vždy ale platí všetko s mierou - pri nadmernom používaní môže spôsobiť bolesť hlavy a malátnosť. Rebríček nesmú užívať  tehotné ženy a ľudia, ktorí trpia bradykardiou, majú problémy so zrážanlivosťou krvi alebo sú po chorobe obličiek. Počas aplikácie rebríčka sa neodporúča pitie kávy a alkoholu.