Aby sme načasovali zber jabĺk správne je dobré vedieť akú máme odrodu, ale môžeme si pomoc aj inými ukazovateľmi ako napríklad farbou šupky, či ľahko odpadáva od konára stromu alebo farbou jadierok.

Ak si chceme pomôcť sfarbením šupky predsa len by sme mali mať aspoň základné informácie o odrode, ktorú pestujeme. Ak ale jabĺčko ľahko odpadne od konára a má hnedé jadierka je vhodný čas na jeho zber. Aj tu sa však nájdu výnimky napríklad pri skorých odrodách, ktorým hnednú jadra až pri prezretí.

Ďalej je dôležitý samotný zber. Oberáme vždy jedno jablko samostatne. Predídeme tak ich obitiu, čím znižujeme riziko hnitia. Tiež nám pomôže oberať jablká so stopkou, aby nevznikli ranky.  Pri zbere dbáme aj na svoju bezpečnosť použitím kvalitnej obuvi, vhodného rebríka alebo aj oberaku.

Uskladňujeme len najkvalitnejšie, obrané nie padané, plody bez viditeľných poškodení. Najlepšie je ukladať ich do debničky v jednej vrstve, pohnité jablká môžeme ľahko vybrať a uchrániť tak ostatné plody. Na uskladnenie sú vhodné tmavé a chladné priestory s dostatočnou vlhkosťou.