🚚 Doručenie domov od 3,5 €, doručenie na výdajné miesto 1,99 €

1. Najlepšou liahňou je samozrejme tá prirodzená, čiže keď sama sliepočka vysedí vajíčko, ak zvolíte túto cestu, je dobre sliepku oddeliť od ostatných aby mala čo najviac kľudu a svoj priestor. 

2. Pre začiatok, ak nemáte veľa skúseností by sme zvolili liaheň jednoduchšiu a lacnejšiu. O liaheň sa treba starať aj dvakrát denne. Po čase nájdete tú, ktorá vám bude vyhovovať najviac, trh ponúka rôzne typy, manuálne, poloautomatické a dokonca automatické. 

https://www.senzacne.sk/p/liahen-cleo-5x2-dt-elektricka-110w-82-120-ks-vajec

3. Vajíčka sú potrebné so zárodkom. Veľa ľudí má mýlnu predstavu o tom, že vajíčko s krvou je dostačujúce.

4.Stredne veľké Vajíčka je potreba pozbierať čo najčastejšie. Skladujeme ich na vlhkom a chladnom mieste (10 - 15 C) nahor tupým koncom. 

5. Najlepšou teplotou pre vajíčka v liahni je približne 37,7 C, postupne môžete teplotu znižovať na 37, ideálne posledných pár dní 4-6 dní. Vlhkosť odporúčame 60%, treba ju zvyšovať na konci. 

6. TIP : Vlhká handrička, utierka vytrčajúca z liahne zvýši vlhkosť a odparovanie. 

7.Prvé dni Vajíčka treba dvakrát denne obracať a približne raz za den liaheň vypnúť a nechať ochladiť. Na 10. deň môžete začať vajíčka presvecovať. Liahnutie začína na 21. deň. Občas aj na 20 deň, neskôr, žiaľ už nie. 

8. Kuriatkam von z vajíčka nepomáhame, jedine nalomením škrupinky. 

9. Po vyliahnutí dáme kuriatka do krabice na suché miesto pod svetlo a teplo, aby uschli. Po vyliahnutí dáme kuriatkam žrať potravu ako šrot, vodu. Postupne prechádzame na varené vajíčka omeletu a podobne, šalát, listy z púpavy, zmes jemne vlhčíme vodou.

POZOR : lampu dáme tak aby im nebolo príliš teplo.