U nás veľmi rozšírené druhy, dulovec japonský (Chaenomeles japonica), dulovec nádherný (Chaenomeles speciosa) a ich kríženec dulovec pyšný (Chaenomeles x superba) sú väčšinou pestované ako okrasné solitéry v záhradách. Môžeme ich však vidieť aj ako súčasť živých plotov, pretože sú pomerne husté. Sú síce opadavé, ale cez leto a jeseň majú pekné lesklé listy.  

Dorastajú do výšky 1 až 1,5 metra (niektoré odrody aj do 2 metrov) a v apríli až v máji kvitnú nádhernými kvetmi v červených odtieňoch. Je to nenáročná rastlina, ktorá znesie aj vysoké mrazi ( - 26°C). Vhodné je ju vysadiť na slnečné stanovisko najlepšie na svah. Zalievku si vyžaduje iba priemernú. 

Dulovec je cudzoopelivý, preto je potrebné mať zasadených viac jedincov v záhrade či susedstve. Plodom je aromatická, žltá alebo žlto-zelená malvica s veľkosťou okolo 4 až 5 cm. Zber prebieha v septembri až v októbri, keď sa plody zafarbia do sýto žlta.

Keďže sú aromatické plody dulovca dosť tvrdé a kyslé nekonzumujú sa priamo, ale pripravujú sa z nich napríklad aromatické sirupy, pyré, kompóty, džemy, vína alebo likéry. Sú cenným zdrojom vlákniny a pektínov, ale aj vitamínu C (50 – 100 mg/100 g plodov). Ich arómové extrakty sa využívajú ako ochucovadlo zmrzliny a jogurtov.

 

Môžeme si tiež z neho urobiť čaj:

Potrebujeme:

1 plod duloveca

lístky mäty alebo šalvie

vriacu vodu

podľa chuti med alebo cukor

Dobre umytý a pokrájaný dulovec spolu s lístkami bylinky, ktorú máme radi, zalejeme horúcou vodou a necháme lúhovať asi 10 minút. Podľa chuti pridáme med alebo cukor