Čo potrebujeme?

  • 2 tenké drevené tyčky,
  • hodvábny papier, alebo iný ľahký materiál - baliaci papier, igelit, 
  • krepový papier na chvost,
  • špagát a cievku,
  • lepidlo alebo tavnú pištoľ,
  • nožnice a nôž.
Ako nato?


Nachystáme si dve ľahké tenké tyčky, jednu kratšiu, ktorá bude ramenami šarkana a jednu dlhšiu. Dĺžka týchto tyčiek nám udáva aj celkový rozmer šarkana. Z boku tyčiek urobime nožom zárez, do ktorého neskôr vložíme špagát. Stred kratšej tyčky priložíme asi na prvú tretinu druhej tyčky a zviažeme ich. Spoj musí byť pevný, aby sa tyčky neohýbali a neposúvali. 

Teraz vložíme špagát do pripravených zárezov a poriadne ho napneme, aby konštrukcia šarkana vydržala aj silnejší vietor. 

Ďalej si obkreslíme konštrukciu na pripravený papier. Musíme si však nechať rezervu na jeho zalepenie okolo napnutých špagátov na tyčkách. Teraz tento papier môžu deti vyfarbiť. Pozor ak ste použili ryžový papier, upozornite ich, aby netlačili a neurobili do neho dierky. Papier prilepíme na konštrukciu. 

Nachystáme si dva kusy špagáta trochu dlhšie ako boli tyčky šarkana a priviažeme ich ku jeho koncom tak, aby sedelo poradie - konštrukcia - papier - špagát. Stredy špagátov spojíme. Tu pripevníme špagát s cievkou.

Ešte urobíme šarkanovi chvost. Na kúsok špagátu uviažeme pár pásikov krepového papiera a prilepíme ho na koniec šarkana. 

A je to hotové. Ak však nemáte čas alebo chuť na jeho výrobu, nie je problém si nejakého kúpiť a užiť si aspoň prechádzku a šantenie detí vonku.