Prinášame Vám tri rady ako zabrániť častým chybám pri zimnom vykurovaní našich príbytkov. Správnym vykurovaním sa dá nie len veľa ušetriť ale čo je dôležitejšie, správne vykurovanie je šetrnejšie k vášmu zdraviu.

Neprekurovať obytné priestory je základom správneho, zdravého a ekonomicky prijateľného  vykurovania. Nie len osobám s chorobami dýchacích ciest spôsobuje problémy suchý vzduch, ktorý je v prekúrených miestnostiach a vysušuje sliznicu.

Ideálna teplota...?

Aká je ideálna teplota, pri ktorej sa doma budeme cítiť pohodlne a zároveň aj šetrí Vaše financie?

18°C  - teplota v spálni – postačujúca pre dobrý spánok

20°C – teplota v kuchyni – varením sa prirodzene zvýši teplota

22°C – teplota v obývačke – kde najčastejšie iba sedíme

24°C – teplota v kúpeľni – by mala byť najvyššia.

Pre mnohých sa niektoré tieto teploty môžu zdať nízke, boja sa zimy a prechladnutia. Opak je však pravdou. Samozrejme si na nižšie teploty treba zvyknúť a trošku prispôsobiť aj oblečenie. Možno je jednoduchšie pridať pár stupňov na termostate ale nie zdravšie.  Zníženie teploty už o jeden stupeň môže znamenať pri priemernej zime úsporu cca 5% z nákladov na kúrenie.

Správne vetranie - aká je správna dĺžka a čas?

  • trikrát denne – ráno, po príchode z práce a pred spaním,
  • vetranie by malo byť rýchle a intenzívne – vzduch sa musí ochladiť, podlahy a steny by mali ostať teplé,
  • ideálna dĺžka je päť minút, pri intenzívnych mrazoch 3 minúty.

Takže v zime zabudnite na  „vetráčku“ . Mikroventilácia v zime môže poškodiť tesnenie vašich okien. Tiež  spôsobuje 15 – 30% tepelného úniku. Steny v okolí okien začínajú vlhnúť a ochladzovať sa, čo je len krôčik od vytvorenia plesní.

Nezakrývajte vykurovacie telesá!

Pri vykurovaní je dôležitá správna cirkulácia vzduchu, ktorá v mnohom ovplyvňuje aj spotrebu energie na kúrenie. Často si nevzhľadné radiátory zakrývame dlhými závesmi či záclonami, sušíme prádlo priamo na radiátoroch. Toto výrazne zhoršuje cirkuláciu teplého vzduchu v miestnosti a zvyšuje spotrebu energie na vyhriatie miestnosti.

Najviac nám však financie za kúrenie ušetrí energia, ktorú nespotrebujeme. Dôležité je preto v rámci možností zamedziť úniku tepla smerom von. Práve zníženie tepelných strát vhodnou izoláciou dokáže ušetriť najviac.