Zariadiť detskú izbu pre školáka sa môže na prvý pohľad zdať celkom jednoduché. Chce to nejakú tú posteľ, stôl, stoličku a skriňu. Keď mu ale začnete vyberať jednotlivé zariaďovacie predmety a izbičku realizovať, môžete naraziť na rad problémov.

Treba brať do úvahy fakt, že s nástupom do školy sa veľmi veľa vecí zmení. Doteraz stačil dieťaťu jeden stôl na hranie, ale odteraz sa niektoré veci zmenia. Záleží len na vás, ako zmeníte jeho izbu z izby na hranie na inšpiratívnu miestnosť vhodnú na učenie sa. Deti sa v detskej izbe potrebujú cítiť príjemne a pohodlne, no zároveň by mala byť zariadená aj efektívne a s citom.

Písací stôl   

Každé dieťa by malo mať svoj vlastný pracovný priestor, kde sa môže učiť a písať úlohy. Písacie stoly sú neoddeliteľnou súčasťou izbičiek každého školáka. Je nutné umiestniť stôl pri okne, kde je dostatok prirodzeného denného svetla. Pri dverách to nie je vhodné, tiež by k nim nemalo sedieť ani chrbtom. Podľa odborníkov sú to najčastejšie a tiež najzávažnejšie chyby, ktorých sa rodičia pri vytváraní miesta na učenie dopúšťajú. Nesprávnym rozmiestnením nábytku dieťaťu sťažíte možnosť koncentrácie a vyvoláte v ňom stres a nepohodlie. Stôl by mal mať dostatočne veľkú pracovnú plochu, nie malý, ale ani obrovský.

K zaobstaraniu je nespočetné množstvo modelov, ktoré môžeme rozlíšiť na základe prevedenia. Zaobstarať možno písacie stoly klasické, rohové, také, ktoré sú súčasťou multifunkčnej postele a obľúbené sú aj rastúce písacie stoly.

Správna stolička

Mala by ho dopĺňať pohodlná čalúnená a polohovateľná stolička. V žiadnom prípade nie železná, kovová ťažká stolička, na ktorej sa nesedí pohodlne. Sedadlo stoličky by malo byť v optimálnej výške, aby dieťa pri usadení dosiahlo celou plochou chodidiel na zem. To je správna poloha a výška na sedenie. Výhodou je polohovateľná stolička, ktorá sa dá výškovo prispôsobiť. Stehno a lýtko majú zvierať uhol 90 stupňov, tak ako v škole.

Samozrejme, nesmie chýbať posteľ  

Medzi ďalšie nutné vybavenie detskej izbičky je posteľ. A školák už potrebuje mať spánok kvalitný, aby bol schopný v škole odvádzať tie najlepšie výkony. Posteľ by teda mala byť už skôr ako pre dospelého s kvalitným matracom. Dnešná podoba nádherných a funkčných modelov postelí vás iste milo prekvapí. Posteľ môže byť klasická, vyvýšená či poschodová. Najmä medzi deťmi sú obľúbené poschodové postele. Praktické sú potom postele multifunkčné, ktoré ocenia tí rodičia, ktorí majú viac detí alebo nemajú v izbičke toľko priestoru.

Mama?! Kam si uložím veci? 


Nezanedbajte ani odkladacie priestory, do ktorých si bude môcť malý prváčik poukladať najrôznejšie pomôcky do školy ako zošity, knihy, ktorých bude veľmi veľa. Praktické sú úložné boxy alebo krabice, ktoré môžete umiestniť na poličky, vložiť do skríň, či môžu byť poskladané len tak na zemi. To, čo je nutné schovať, sa vloží do boxov či krabíc a izbička je uprataná.

O odevy, športové pomôcky a škatule s hračkami sa najlepšie postará skriňa, využívajúca priestor od podlahy po strop. Pri zariaďovaní nezabúdajte na záľuby školáka. Deti v školskom veku sú stále plné neočakávaných nápadov a pohybu, uprednostnite preto nábytok so zaoblenými hranami a väčšie kusy upevnite k stene. Ak podlahu pokrýva kusový koberec, zaistite ho protišmykovou podložkou. Pred sklenenými tienidlami svietidiel dajte prednosť plastu či papieru.

Obmenu izbičky pre svojho prváčika však nenechávajte na poslednú chvíľu, aby ste neboli v strese. Zariaďte všetko v dostatočnom predstihu ešte teraz počas prázdnin.