V dnešnej dobe sú veľmi rozšírené srdcovo-cievne choroby a z tohto dôvodu je veľmi dôležité stravovať sa tak aby sme zbytočne nezaťažovali cievny systém ale naopak aby naša strava priaznivo podporovala na srdcovú svalovinu.

V rámci prevencie pred kardiovaskulárnými tažkostiami sa odporúča tučné mäso nahrádzať rybami alebo chudou hydinou. Zvieracie tuky sa dajú jednoducho nahradiť rastlinnými tukmi. Rovnako dôležité je aj obmedzovať soľ.

Rajčiny sú bohaté na lykpén, čo je silný antioxidant, ktorý redukuje oxidačný stres. Ďalej sú bohaté na draslík, ktorý je rozhodujúci pri regulácii činnosti systému krvného obehu a znižovaní tlaku.

Chrolofyl co sú zelené farbivá, karotenoidy čo sú červené farbivá a modré farbivá čo sú antokyány sú všetky veľmi silné antioxidanti. Dokonca odstraňujú voľné radikály, čo sú latky, ktoré v nadbytku spôsobujú rozvoj sklerózy.

Paprika za svoju ostrú chuť vďačí prítomnosti síry, ktorá prispieva aj k stavbe dobre fungujúceho systému krvného obehu. Síru obshajujú aj listnaté rastliny s ostrejšou chuťou, ako je napríklad rukola alebo čakanka.

Omega 3 mastné kyseliny znižujú množstvo škodlivých nízkodenzitných lipoproteínov, ktoré transportujú choresterol do ciev čoho následok môže byť skleróza. Zároveň tiež zvyšujú hladinu užitočných vysokodenzitných lipoproteínov, ktoré chránia organizmus pred sklerózov. Bohatý zdroj omega 3 mastných kyselín predstavujú aj vlašské orechy alebo mandle.

Mrkva patrí medzi najpopulárnejší zdroj betakaroténu, všeobecne známeho karotenoidu. Je to nielen antioxidant, ale aj prekurzor vitamínu A, na rozdiel od samotného vitamínu A, ktorý sa kumuluje ako tukorozpustný vitamín a je možné sa ho predávkovať, betakarotén sa transformuje iba v takom množstve ako je telu potrebné.

Brokolica predstavuje bohatý zdroj vitamínov a minerálnych zložiek, ako aj sulforafanu, ktorý je silný antioxidant. Znižuje hladinu cukru v krvi, pôsobí proti anémii a chráni telo pred rozvojom zhubných nádorov.