Záhradná skalka mnohým pripomína horskú lúku. Skalka by mala byť lokalizovaná na vyvýšenom slnečnom mieste, nemali by ju zatieňovať vysoké stromy, ktoré by jej mohli aj odoberať vodu s podložia.

Kvôli stabilite celej skalky ukladáme kamene horizontálne na seba, pričom najväčšie kamene pôjdu na spodok a menšie na vrch. Pri zakladnaní skalky najskôr musíme vykopať jamu ktorá bude v tvare skalky, a do jamy uložiť drenážnu vrstvu, ktorú môžu tvoriť menšie kamienky a hrubší štrk. Následne z veľkých kameňov vytvoríme steny skalky. Vnútro skalky vysypeme zeminou. Potom nasypeme vrch v hraniciach určeného tvaru a doplníme kamene, ktoré by nemali zaberať viac ako polovicu skalky. Rastliny môžeme začať vysádzať až vtedy, keď zemina usadne. Nakoniec na zeminu nasypeme vrstvu štrku.

Pre stabilitu múrika skalky by sa mala jeho hrúbka rovnať tretine výšky.

Do skalky môžeme vysádzať rastliny rozličnej veľkosti, avšak prevládať by mali nižšie plazivé rastliny s pestrými farbami a voňavými kvetmi. Väčšie rastliny je lepšie umiestniť jednotlivo vzadu a tie male v skupinkách dopredu.

Náradie, ktoré sa Vám určite pri vytváraní skalky zíde:

                  LOPATA                                 FÚRIK                                       HRABLE                    KROMPÁČ

LopataFúrik pozinkovaný LUX nafukovacie koleso YWWHrable 14 zubov. + nasada sklolaminatKrompáč 2000g + násada sklolaminát WW