1. Šetrite na toalete

Staré splachovacie záchody spustia do kanalizácie celý obsah nádržky, hoci nie vždy to (obsah misy) situácia vyžaduje. V praxi sa jedná o desiatky až stovky litrov denne, ktoré odtekajú zbytočne z každej domácnosti.

Moderné splachovacie systémy zvládajú splachovať v krokoch malej a veľkej dávky vody a tie najmodernejšie majú dokonca štart-stop systém. Takže dávkujú vodu naozaj len v čase, keď stláčate tlačidlo.

 

2. Namiesto vane sprcha

Keď sa osprchujete miniete zhruba 40 litrov vody naopak keď sa budete kúpať vo vani miniete niečo cez 100 litrov čo je zhruba jeden a pol krát viac.

 

3. Sporiče vody

Ak vaša kuchynská batéria nemá od výroby zabudovaný sporič, dokúpte ho u nás, máme naozaj širokú ponuku. Rovnako sa oplatí investovať do modernej sprchovej batérie, ktorá pridá do vody vzduch a tým ušetrí vzácnu tekutinu.

A nezabudnite, že ak šetríte teplú vodu, šetríte aj energiu, ktorá sa minula na jej zohriatie!

4. Umývačka pred rukami

Ručným umývaním miniete 40 litrov vody, dobrá umývačka však to isté zvládne s desiatimi litrami, prípadne ešte menším množstvom. Ak máte staršiu umývačku, možno sa oplatí prepočítať si, či by nová neušetrila viac. To isté platí aj pre práčky. Nové modely majú podstatne nižšiu spotrebu vody aj energie.

5. Dbajte na to aby Vám nekvapkalo z kohútika

Z kvapkajúceho kohútika môže denne odtiecť aj 160 litrov vody. To sú dve tretiny obyčajného suda. A prenásobte to počtom kohútikov a počtom dní v roku. Skutočne, tu sa oplatí byť pozorný a vymeniť kvapkajúcu batériu.

6. Dažďová voda je skvelý pomocník

Pokiaľ bývate v rodinnom dome, je veľká pravdepodobnosť, že si môžete vybudovať vlastnú studňu. Nie je to síce jednoduché, ale budete mať vodu skoro zadarmo. Ďaľším skvelým spôsobom šetrenia je zachytávanie dažďovej vody, ktorú následne môžete použiť na polievanie.