Základom chutnej šťavy je kvalitné ovocie, ktoré by malo byť zrelé. Najvhodnejšie je vždy sezónne ovocie. Následná príprava je veľmi jednoduchá a zvládne ju skutočne každý.

Zásady lisovania

-   zaistiť minimálny kontakt vylisovanej šťavy so vzduchom
-   šťava má obsahovať minimálne množstvo kalu
-   nechať samovoľne odtiecť čo najviac šťavy
-   lisovať čo najkratšie, nie však na úkor výťažnosti
-   drť v lise rovnomerne rozmiestniť
-   lisovací tlak niekoľkokrát prerušiť

Druhé lisovanie

Druhé lisovanie a luhovanie ovocia je vhodné takmer pre všetky druhy ovocia okrem jadrového ovocia (jablká, hrušky ...) a čerešní.
Po prvom lisovaní sa drť rozdrobí a nakyprí. Potom sa vloží do kvasnej nádoby a zaleje sa prevarenou vychladnutou vodou v pomere až 1:1. Drť sa zaťaží nepravým vekom tak, aby ovocie bolo pod hladinou. Luhovanie trvá najviac 2 dni a závisí od druhu a stavu ovocia a hlavne od teploty (pri vyššej teplote hrozí riziko naoctenia). Po vyluhovaní sa voda vyleje a navlhčená drť sa znovu lisuje. Šťava z prvého aj druhého lisovania sa spojí. 

Ručné lisovanie plachetkou

Malé množstvo ovocia môžeme vylisovať ručne pomocou plachetky, najlepšie zo silonových vlákien. Ako náhradu môžete použiť záclonu. Postupujeme tak, že dáme plachetku do misky a naplníme ovocím. Plníme primerane, lebo veľká masa ovocia zadržiava šťavu a zle sa lisuje. Pri lisovaní tzv. "skrutom", krútime plachetkou stále nižšie. Ďalší spôsob využíva krúžok, ktorý tlačíme dole. Na lisovanie môžeme použiť aj rôzne mlynčeky.

Ručné vretenové lisy

V súčasnosti sú to asi najpoužívanejšie a cenovo najdostupnejšie lisy. Majú rôznu konštrukciu a objem násypky. Kôš môže byť drevený alebo nerezový, môžu mať v strede pevnú skrutku a je potrebné podkladať doštičky, alebo je skrutka pohyblivá. Je účelné dať do koša plachetku a do nej naplniť ovocie. Plachetka zabráni kalom dostať sa do vylisovanej šťavy. Po naplnení stačí plachetku zakrútiť a pritlačiť hornou tlačnou doskou. Viazanie plachetky je zdĺhavé a zbytočné. Lis plníme maximálne do 3/4 u tvrdého ovocia (jablková, hrušková drť), pri kôstkovom ovocí stačí 1/2 objemu. Lisujeme s krátkymi prestávkami, aby nedošlo k pretečeniu šťavy. 

Mlynček na ovocie

Mechanický mlynček na odšťavovanie vylisuje, pri správnom postupe a kombinácii, šťavu takmer zo všetkých druhov ovocia a zeleniny, obilných tráv, bylín a klíčkov. Pri použití mäkkého ovocia pripraví skôr pyré alebo hustú šťavu s vysokým obsahom vlákniny. Odšťavovanie prebieha vďaka drveniu a tlaku, ktorý vytvára šneková hriadeľ. Vylisovaná šťava odteká otvorom v bočnej strane odšťavovacej komory a cedí sa cez cedidlo, ktoré je umiestnené vo vnútri odšťavovacej komory a pretečie cez plátno do nádoby. Vďaka tomu získate kvalitnú šťavu bez akejkoľvek nežiaducej dužiny. Pomalé lisovanie je súčasne veľmi šetrné ku kvalite šťavy a neničí vitamíny rýchlou oxidáciou a zahrievaním. Odšťavovač ľahko a pevne prichytíte k Vašej kuchynskej linke pomocou upevňovacej skrutky.