Oblečenie

Základ všetkého je samozrejme kvalitné oblečenie, lebo ako sa hovorí nieje zlé počasie iba zlé oblečenie :)

Chladné počasie tak skoro neskončí | iMeteo.sk

Snažíme sa vybrať voľnejšie oblečenie, ktoré nebude obmedzovať prúdenie krvi v tele.

Hlavu je vhodné chrániť kapucňou, prípadne čiapkou. Mozog má totiž veľkú spotrebu energie, a tak jeho ochladzovanie urýchľuje ochladzovanie celého tela. Kapucňa by mala byť vybavená sťahovacou šnúrkou, aby čiastočne chránila aj tvár. Hlavne pri silnom vetre, ktorý dokáže vytvoriť až omrzliny nesmie chýbať na hlave čiapka chrániaca uči a na rukách rukavice.

Vonkajšia vrstva oblečenia nesmie byť úplne nepriepustná, aby nespôsobovala kondenzáciu vlhkosti a navlhnutie spodných vrstiev oblečenia, ktoré v dôsledku tohto môžu stratiť teploizolačné vlastnosti. Taktiež by vonkajšia vrstva oblečenia mala mať manžety, ktoré pred chladom chránia ruky.

Pri potení oblečenie môžeme čiastočne rozopnúť, prípadne uvoľniť kapucňu, ak je teplo nepríjemné vyzlečieme si jednu vrstvu spodného oblečenia.

Pokiaľ je to možné oblečenie si zaobstaráme z prírodnej vlny, ktorá si či už vlhká alebo mokrá zachováva izolačné vlastnosti. Narozdiel oblečenie z bavlny rýchlo nasáva vlhkosť, čo vedie k tepelným stratám.

Nakoniec ak je sneh a svieti slnko, zrak si chránime slnečnými okuliarmi, predídeme možnému zápalu spojiviek či vážnejším problémom so zrakom.

Horolezcov na hore Mount Hicks zabila lavína, žene sa podarilo spod snehu  vyhrabať - Webnoviny.sk

Snáď Vám tieto rady pomôžu do chladnáho počasia.