Urobte si letnú exotiku doma pomocou letných kokteilov. Horúce slnečné dni sú už v plnom prúde a k letnému posedeniu neodmysliteľne patria aj limonády a koktaily. Osviežujúce drinky sú zaručeným spôsobom, ako zaujať na párty alebo počas letných horúcich dní. Keď vám niekto povie „leto“, čo sa vám spája s týmto slovom? Dlhé, horúce dni, voda, párty, priatelia, dovolenky a samozrejme svieže kokteily, ktorými si hasíte smäd.

Alkoholické miešané nápoje sú vždy slabšie ako samotné likéry a destiláty. Prípravou sa obsah alkoholu znižuje, nápoj sa totiž riedi ľadom a ďalšími nealkoholickými prísadami.
Miešané nápoje rozdeľujeme na krátke (short drinks) a dlhé (long drinks).
Krátke nápoje sa podávajú buď ako aperitívy, čiže pred jedlom na povzbudenie chuti do jedla, alebo ako digestívy, čiže po jedle na povzbudenie trávenia. Dlhé nápoje sa podávajú na osvieženie, uhasenie smädu alebo na zasýtenie.

Napriek tomu, že príprava kokteilov sa zdá byť veľmi náročná, nie je tomu tak. Vyzerajú skvele a ich príprava nie je vôbec komplikovaná. Prinášame vám zopár receptov ako si ich môžete pripraviť sami a letná atmosféra príde priamo k vám domov. 

        

1. MOJITO

Tak klasické, tak úžasné, tak milované. Tento tradičný kubánsky koktail miloval aj Ernest Hemingway.

Na jeho prípravu budete potrebovať:

6 cl bieleho rumu
2 čajové lyžičky trstinového cukru
1 – 2 ks limetky
limetkovú šťavu
2 steblá čerstvej mäty
sódu na doliatie

Mojito sa nemieša v šejkri, ale pripravuje sa priamo v pohári. Do vysokého pohára vytlačíme šťavu z polovice limetky a pridáme trstinový cukor. Pohár naplníme do polovice ľadovou drťou a na vrch prelomíme steblá mäty. Jemne roztlačíme muddlerom, doplníme kúsky limetky a pohár naplníme ľadom až po okraj. Pridáme rum a premiešame. Nakoniec pridáme trošku sódy a ozdobíme vetvičkou mäty. Hotovo.

2. CUBA LIBRE

je miešaný nápoj typu "long". Bol vymyslený v Havane okolo roku 1900. Meno Cuba Libre vzniklo, keď si americkí vojaci pripíjali na slobodnú Kubu práve nápojom, ktorý bol do tej doby označovaný ako Bacardi&Coke.Ingrediencie:

5 cl bieleho rumu,
12 cl coly
limetka
ľad

Postup:
Pripravte si vysoký pohár a naplňte ho do dvoch tretín ľadom. Na ľad položte plátok limetky.  Pridajte rum a dolejte ho colou. Zľahka premiešajte a vrch pohára ozdobte plátkom limetky.

3. MARTINI

Je populárny drink, ktorý je s nami už mnoho rokov a ktorý si stále uchováva punc jedinečnosti  
Ingrediencie:

niekoľko kociek ľadu
0,5 dl ginu
0,25 dl bieleho vermutu
1 - 2 olivy
A podobne ako agent James Bond: pretrepať, nemiešať!

4. MANGOVÝ VÁNOK

Lahodný ovocný nápoj

Potrebujete:

2 dl Fernet Stock Citrus
3 dl mangového džúsu
3 dl sódy
1/2 ks manga

Postup: Džbán naplníme ľadom, zalejeme Fernetom a mangovým džúsom. Pridáme rozmixované pyré z manga a všetko dolejeme sódou.

5. JABLKOVÝ KOKTAIL S GINOM

4 čl jablkovej šťavy
2 čl ginu
1 ks jablko zelené
podľa chuti tonic, ľad

Postup:

Jablkovú šťavu, gin a ľad pretrasieme v šejkri a následne prelejeme do pohára. Jablko nakrájame na menšie kúsky, vložíme ku koktailu a dolejeme chladeným tonicom.