Koľko dokážete ušetrít ak kúrite drevom?

V závislosti od zateplenia a objemu vykurovaného objektu je pri vykurovaní drevom možné ušetriť 100 - 1000 € v porovnaní s vykurovaním elektrinou či plynom. Percentuálne vychádza úspora od 20% do 40%. Najviac však ušetria tí, ktorí si drevo popília a narúbu sami, samozrejme je to omnoho namáhavejšie.

A čo ekológia?

Drevo je jedným z mála obnoviteľných zdrojov vykurovacieho tepla. Pri jeho horení sa uvoľňuje CO2, avšak len v množstve, ktoré do seba absorbovalo počas života stromu. To znamená, že každá kilowathodina energie vyprodukovaná horením dreva, má nulovú bilanciu CO2 a ovzdučie teda sklenikovými plynmi nezaťažuje. Naproti tomu pri výrobe 1 kWh elektrickej energie sa priemerne uvoľní 300g CO2. Teda ak domácnosť, ktorá používa elektrické kúrenie, minie  za rok 15000kWh, ovzdušie zaťaží približne  4500kg CO2. Je to rozdiel... čo myslíte?

Aké drevo je nejlepšie na kúrenie?

Najvhodnejšie na kúrenie je tvrdé drevo listnatých stromov ako sú buk, dub, jaseň či hrab. Takéto drevo horí pomaly, takmer vôbec nezanecháva popol, a má najvyššiu výhrevnosť.

Brezové drevo je stredne tvrdé a má vysokú výhrevnosť. Využíva sa najmä v otvorených kozuboch, pretože nevystreľuje uhlíky.

Vŕba, topoľ a jelša horia rýchlo, no majú nižšiu výhrevnosť, preto sú vhodné najmä na rozkurovanie.

Drevo ihličnatých stromov horí intenzívnejšie a za krátky čas vydá veľké množstvo tepla. Je preto vhodné najmä ak potrebujeme rýchlo vykúriť chladný priestor. Pri horení však zanáša komín viac ako tvrdé drevo listnatých stromov.

Srdce, Dřevo, Protokoly, Hřebeny Řezání ZávituAko sú na tom Slovenské lesy?

Nemusíme sa báť ani o naše krásne lesy. Ťažba dreva je na Slovensku dlhodobo pod úrovňou celkového bežného prírastku. A teda drevnej hmoty nám na Slovensku pribúda. Navyše sa na kúrenie využíva najmä drevo nižšej kvality, ktoré nie je použiteľné pre ďalšie spracovanie.

Nenechávajte si to na poslednú chvíľu.

Každé drevo horí najlepšie, keď je správne vysušené. Ideálna vlhkosť pre horenie je okolo 20%. Drevo ju dosiahne približne po dvoch rokoch sušenia vonku, stačí aby bolo ochránené pred dažďom. Preto je potrebné chystať si drevo vždy aspoň rok dopredu. Čerstvé drevo má vlhkosť približne 50% a asi polovičnú výhrevnosť. Navyše výrazne zanáša komín.

Sálavé teplo

Jednou z ďalších výhod kúrenia drevom je sálavé teplo. Pri sálavom zdroji tepla sa primárne neohrieva vzduch ako pri teplovzdušnom zdroji, ale žiarením sa priamo ohrievajú predmety a ľudia. Výhodou je, že pocitová  teplota je pri sálavom zdroji približne o 2°C vyššia ako izbová. Ďalšou výhodou je, že môžeme viac vetrať s menšími tepelnými únikmi, menej sa víri prach v miestnosti a je udržaná prirodzená vlhkosť vzduchu.