Krty jednoznačne pre mnohých nepatria k vítaným návštevníkom záhrady. Krty však ozdravujú pôdu tým, že ju prevracajú a premiešavajú v nej živiny a súčasne ju prevzdušňujú.

Krty predstavujú skvelých pomocníkov v boji proti škodcom, lebo sa živia rôznymi larvami, húcenicami, či dokonca aj myšami.

Zemina z krtincov pochádza z takej hĺbky, v ktorej sa už nenachádzajú zárodky plesní či iných chorôb, ako ani škodce, a preto ju môžeme pridávať do kvetináčov na pestovanie kvetov, alebo pri výseve zeleniny alebo iných rastlín.

To sme si povedali zopar plusových vlastností krtov, teraz však prinesieme rady ako sa ich zbaviť zo záhrady.

Na krty veľmi dobre zaberajú akustické plašiče, vydavajúce zvoky ktoré ľudským uchom nepočuť ale pre krtov sú veľmi nepríjemné. Ďaľším spôsobom je možnosť použitia chémie a to vo forme guliček.

Pre tých, ktorí si chcú s krtmi poradiť na prírodnej báze máme zopár fígľov.

Na odplašenie krtov môžeme použiť nálev zo zaváraných uhoriek, korý nalejeme priamo do krtincov, alebo do nálevu namočíme handry, ktoré nastrkáme do krtincov, taktiež ich môžeme odplašiť aj cesnakom, ktorý rozdrtený zabalíme do handry, ktorú vložíme do krtnica.

Ocot pôsobí veľmi odpudzujúco na krty, môžeme handry namočiť do octu a znovu ich nastrkať do krtincov. Rovnaký účinok ma aj odvar s cibule alebo citrónová šťava.

Krty neznášajú zápach rýb, preto ich odplašíme ak do krtincov napcháme rybie hlavy.

Zapácha im aj nastrúhaná pomarančová kôra.

Na odplašenie krtov môžeme použiť aj sklenenú fľašu, ktorú prázdnu zahrabeme približne do dvoch tretín šikmo do zeme. Hrdlo fľaše natočíe do smeru, z ktorého najčastejšie fúka vietor. Fúkajúci vietor výtvorí zvuk, ktorý krty doslava neznášajú.

Vysadením korunky kráľovskej do Vašej záhradky taktiež odplašíte krtov.

Snáď budete v boji úspešní.