Celiakia je črevná choroba. V jej dôsledku v tenkom čreve pod vplyvom lepku zanikajú klky. Lepok sa nachádza napríklad v pšenici, raži a jačmeni. Múky, ktoré sa z nich vyrábajú, sa nazývajú tradičné múky. Lepok obsahujú aj produkty pripravené z tradičných múk. Ľudia, ktorí lepok netolerujú, by mali využívať alternatívy k tradičným múkam.

Alternatívy tradičných múk predstavujú bezlepkové múky. Je to napríklad ryžová, kukuričná, zemiaková, pohánková, amarantová či prosná múka. Na prípravu bezlepkových jedál je vhodný aj zemiakový alebo kukuričný škrob.

Väčšinu bezlepkových múk si doma môžeme pripraviť sami. Stačí nám na to aj tradičný mlynček na kávu. Ak však máme väčší mlynčk, môžeme na ňom naraz nachystať väčšie množstvo múky.

Výborná bezlepková múka sa pripravuje z lieskových orechov. Múka získaná z pomletých lieskových orechov je mimoriadne cenná, pretože si zachováva všetky výživové zložky.

Kvalitnú bezlepkovú múku predstavuje aj mandľová či kokosová múka. Získava sa pomletím.

Medzi suroviny vhodné na výrobu bezlepkových múk patria aj strukoviny. Múka sa pripravuje napríklad z cícera, s=oje či bôbu.

Kokosové vločky predstavujú prírodný bezlepkový produkt s jemnou chuťou. Získavajú sa z dužiny kokosových orechov. Môžu sa pomlieť na múku a používať na pečenie s inými bezlepkovými múkami.

Celozrnná ryžová múka sa získava z nečistenej ryže, preto obsahuje vlákninu a mnoho cenných minerálnych zložiek. Má sladkastú chuť.

Pohánková múka ma dosť intenzívnu chuť. Z tohto dôvodu sa môže miešať s inou múkou, napríklad s ryžovou.

Ryžová múka veľmi slabo viaže cesto, preto sa odporúča zmiešať ju so zemiakovou múkov.

Amarantová múka ma vveľmi príjemnú vôňu pripomínajúcu orechy. To jej dáva široké uplatnenie pri pečení.

Kukuričná múka je jemná a má univerzálne uplatnenie. Môže sa zmiešať so zemiakovou múkou. Kukuričná múka dodáva páperistý vzhľad, peknú žltú farbu a sladkastú chuť.

Zemiaková múka veľmi dobre zahusťuje, ďalej zemiaková múka je veľmi vhodná na pečenie koláčov, a to najlepšie v spojení s kukuričnou alebo ryžovou múkov.