Ako už zo samotného slová je jasné, miniparenisko je zmenšená verzia pareniska. Má nám pomôcť tak ako parenisko vypestovať sadenice zo semien, poskytnutím vhodnejších a stabilnejších podmienok na jar, keď je ešte zima na pestovanie v záhrade. 

Parenisko môže byť teplé a studené. V teplom zvyšuje teplotu aj rozkladajúci sa kravský alebo konský hnoj, priamo v pôde pri semenách a korienkoch. V studenom teplo produkujú najmä slnečné lúče prechádzajúce cez fóliu, teda skleníkový efekt. Práve tento princíp funguje aj pri minipareniskách. 

Miniparenisko si môžeme vyrobiť aj doma. Stačí debnička požadovaných rozmerov, aby sa zmestila na parapetu. Ak je na nej vrchnák, vyrežeme mu stred a obalíme napríklad potravinárskou fóliou alebo iným priehľadným plastom. Alebo stačí využiť dve krabičky od baleného mäsa. Namiesto sadbovača môžeme použiť rolky z toaletného papiera, ktoré prerežeme, alebo papierové krabičky od vajíčok. 

Ak máme miniparenisko pripravené, poukladáme do neho sadbovače naplnené substrátom vhodným na sadenie. Do každého dáme jedno, najviac dve semienka, zakryjeme malou vrstvou zeminy a polejeme. Substrát musí byť vlhký, nie však premočený, aby semená nezačali hniť. Zo začiatku nepotrebujú semienka svetlo, ale keď vyklíčia musia mať svetlo, inak budú mať tenkú dlhú stonku a nebudú vhodné na presádzanie. Nie je vhodné priame slnečné svetlo a teplota okolo 20 °C. 

Termín výsevu záleží od počasia, lokality v ktorej žijete ale aj od druhu a odrody zeleniny. 

Papriky a paradajky sadíme vo februári alebo marci. Uhorky v marci a apríli.