Bobkový list pochádza z oblasti Malej Ázie, rozšírený je v celom stredomorí. Vavrínový veniec bol v antickej kultúre symbolom víťazstva a zo začiatku mal hlavne dekoratívne využitie. Neskôr sa začal používať pri príprave jedál alebo sa s neho lisoval olej. 

Táto rastlina obsahuje vitamíny A, C, stopové prvky - železo, draslík, vápnik a horčík. 
Zlepšuje trávenie - pomáha zmierniť bolesť brucha, zatočí s plynatosťou, nadúvaním, zápchou a hnačkou, má slabý močopudný účinok. Bobkový list obsahuje enzýmy, ktoré pomáhajú odbúravať bielkoviny a rýchlejšie stráviť jedlo.
Zmierňuje dýchacie ťažkosti - má silné antibakteriálne účinky, využívajú sa jeho éterické oleje v mastiach na obklady hrudníka alebo sa používa pri naparovaní.
Vavrín má aj mnohé ďalšie účinky ako napríklad: chráni srdce, protizápalové účinky, zlepšuje zdravie vlasov, pomáha pri cukrovke, znižuje úzkosť a stres, čistí telo od toxínov. Neužívame ho však vo veľkých dávkach. 


Ako ho pestovať doma
Vavrín pravý neznesie mrazy preto sa v našich podmienkach pestuje v kvetináči. Rastlina má rada slnečné miesta s hojnou zálievkov, nie však premokrenú pôdu. Je vhodné jej do kvetináča dať dobrú drenážnu vrstvu a zasadiť ju do bežného substrátu na izbové rastliny. Môžeme ho pestovať na balkóne alebo od jari letniť, kým prídu prvé mrazy.  Rastliny staršie ako 10 rokov znesú aj slabšie mrazy a môžu sa vysadiť aj do záhrady na teplé stanovište. 


Čaj z bobkového listu
5-6 ks list, 500 ml vody, med, pol citróna alebo aj pomarančová
Bobkové listy dobre umyjeme, dáme variť s vodou asi na 2 minúty. Odstavíme a prikryte pokrievkou nechať ešte približne 20 minút odstáť, potom precedíme čaj cez sitko