Už v starom Egypte pripisovali kapuste božskú moc a stavali jej oltáre. Ľudia tej doby veľmi rýchlo pochopili, že kvasením sa z kapusty živiny nestratia – práve naopak, bude ešte výživnejšia. Starí Gréci ako aj starí Rimania využívali kyslú kapustu pri liečbe žalúdočných vredov a morovej nákazy. Moreplavci od 16. storočia ju používali ako osvedčený prostriedok proti skorbutu (nedostatok vitamínu C).

Kyslá kapusta obsahuje množstvo užitočných mikroorganizmov a enzýmov, ktoré zlepšujú trávenie a vstrebávanie živín. Podporuje látkovú premenu, znižuje krvný tlak a zrýchľuje odvádzanie odpadových látok z tela. Zvyšuje celkovú odolnosť organizmu proti infekciám a aktivizuje imunitný systém v boji proti vírusom a baktériám, preto je výbornou prevenciou prechladnutia a chrípky. Výskum odborníkov na výživu z londýnskej univerzity ukázali, že kyslá kapusta je tiež účinné afrodiziakum.

Kyslá kapusta je bohatá na vitamín C, B3, B5, B6 a B12, minerály a stopové prvky, najmä draslík, železo, horčík, zinok a fluór.
Vitamín B12 (kobalamín) sa v rastlinnej potrave bežne nenachádza, vzniká až fermentáciou. Tento protistresový vitamín blahodarne pôsobí na nervovú sústavu a mozog a je dôležitý aj pre svaly a kosti.
Okrem toho je to jedno z najlepších prírodných probiotík, pretože obsahuje laktobacily. Je tiež antioxidantom a požieračom tuku. Pre všetky svoje blahodarné účinky sa kyslá kapusta už dávno zaradila na vrchol najzdravších potravín vôbec. Dodáva organizmu hodnotné bioaktívne látky a dokonale prečistí organizmus od všetkých škodlivín.

Dlhoročné vedecké výskumy potvrdili, že kyslá kapusta pozitívne bojuje aj proti rakovinotvorným bunkám či samotným nádorovým ochoreniam. Podporuje aj náš mozog, nervy, tvorbu červených krviniek, rast buniek, funkciu svalov, bojuje proti infekciám a vírusom, má protizápalové a antibiotické účinky, znižuje vysoký krvný tlak a hladinu cukru v krvi.

Prečo si urobiť kapustu doma?

Aj v prípade kyslej kapusty platí, že tá kupovaná často nemá ani polovicu z toho, čo by pravá poctivá kyslá kapusta obsahovať mala. Niektoré testy dokonca ukázali, že v kapuste z obchodu sa nenašlo žiadne množstvo vitamínu C. Ak  teda chcete pre svoje zdravie naozaj niečo urobiť, neváhajte si zarobiť svoju vlastnú kyslú kapustu.

Ako si naložiť kyslú kapustu doma...

Každý kraj, čí dokonca každá gazdinka má svoj vlastný jedinečný spôsob nakladania kapusty.  

My Vám priblížime aspoň jeden z nich....

Kapustu očistíme a narežeme na prúžky približne 2 až 3 milimetre hrubé. Dá sa kúpiť už aj nakrájaná, alebo si zožeňte   špeciálne nože. Potom ju poriadne nasolíme (na 10 kg narezanej kapusty rátame cca. 150 až 200 gramov soli) a     necháme hodinu odstáť. Na dno súdka alebo špeciálnej kameninovej nádoby môžeme uložiť pár celých listov, ktoré z kapusty ostali a tie ocukrujeme asi dvoma až troma lyžicami cukru. Potom začneme ukladať kapustu a jednotlivé vrstvy sypeme celým novým korením, rascou, bobkovým listom a podľa chuti môžeme pridávať nakrájanú cibuľu, jablká alebo mrkvu či iné prísady. Kapustu už pri ukladaní neustále stláčame a na konci ju utlačíme buď rukou alebo ju "udlávime" nohami. Dôležité je, aby sa z kapusty uvoľnila šťava a vytlačil sa vzduch, pretože to je nevyhnutné na mliečne kvasenie. Na konci kapustu zaťažíme nejakým ťažítkom, alebo veľkým čistým kameňom, alebo kombináciou dienok a kameňa. Súdok zakryjeme a do okraja medzi vrchnákom a súdkom nalejeme trochu vody. Kapustu takto necháme kvasiť asi tri až štyri týždne.

Pozor na chyby!

Aj o vykvasenú kapustu sa treba vedieť postarať. Kapustu treba zo suda vyberať čistou, najlepšie drevenou vidličkou, povrch potom zľahka rovnomerne uhladíme a znovu zaťažíme. Kyslá kapusta musí byť stále ponorená v šťave. V prípade, že hladina šťavy klesne pod úroveň nakladanej zaťaženej kapusty, je potrebné ju doplniť vychladenou prevarenou slanou vodou.
Ak kapustu slabo utlačíte, vytvoria sa v nej vzduchové bubliny a proces kvasenia je nesprávny. Výsledkom je mäkká naslizlá kapusta bez charakteristickej chuti a vône. Preto si dajte tú námahu, a tlačte, čo to dá. Samozrejme tak, aby ste nerozvalili súdok vo dva kusy


Ak ste sa teda rozhodli urobiť si svoju vlastnú kyslú kapustu prajeme Vám dobrú chuť!