🚚 Doručenie domov od 3,5 €, doručenie na výdajné miesto 1,99 €

Sušenie ovocia

Už v dávnej minulosti sa sušili potraviny ako napríklad sušenie mäsa, ovocia, zeleniny, húb alebo byliniek. V dnešnej dobe ale skôr prevláda zaváranie alebo mrazenie potravín, no napriek tomu sušenie stále patrí k tým možnostiam, pri ktorých si potraviny zachovajú množstvo vitamínov. Ich podiel síce postupom času klesá, ale aj tak sú stále výbornou a zdravou alternatívou chrumkania k televízoru. Určite lepšie ako zemiakové lupienky.

Sušené ovocie sa v dnešnej dobe dá kúpiťprakticky v každých potravinácha, však problémom je, že býva ošetrené rôznymi chemickými látkami pre lepšie a ľahšie uskladnenie, alebo krajšiu farbu. Oveľa lepšie je nasušiť si ovocie doma a najlepšie je mať ovocie aj zo svojej záhradky. Medzi najčastejšie sušené potraviny patria jablká.

Domáce sušené ovocie? Poradíme vám, ako sušiť jablká či slivky | Hello Tesco

Z jabĺk vykrojíme jadrovník a nakrájame jablká na plátky zhruba pol centimetra široké. Poznáme aj pár vychytávok ako napríklad sviežu farbu u jabĺk dosiahneme tak, že ich na minútku ponoríme do vody s citrónovou šťavou, prípadne do slabého roztoku kyseliny citrónovej. V opačnom prípade sa môže stať, že jablká budú tmavšie, ale na chutí im to nijako neuberie. Ak chceme jablká mäkšie, nakrájame ich trošku hrubšie na centimetrové plátky. Mnohým ľuďom vadí šupka, preto môžeme jablká pred krájaním ošúpať. Najviac cenných látok zostane zachovaných pri šetrnom sušení, to je pri teplote do 50 stupňov. Sušiť môžeme aj v sušičke ovocia, ale aj v pootvorenej teplovzdušnej rúre, dokonca aj na radiátore. Podľa toho kde sušíme môže sušenie trvať aj niekoľko dní. Usušené jablká skladujeme na suchom a tmavom mieste.

Podobným spôsobom ako jablká sušíme aj hrušky, no namiesto krájania na plátky sa viac využíva krájanie na mesiačiky, prípadne na menšie závisí na veľkosti hrušiek.

Pri slivkách je to trošku iné, ideálne sú neskoršie odrody, ktoré sa dajú dobre odkôskovať. Zdravé plody umyjeme, osušíme, odkôstkujeme a položíme otvorenou stranou hore, šupkou dole, pre urýchlenie sušenia môžeme rozpolené slivky prekrojiť ešte na polovicu.

Na jeseň si môžeme nazbierať a nasušiť aj šípky na dobrý čaj i výrobu kvalitného vína. Zbierame ich ďaleko od ciest v čistom prostredí. Pred sušením odstránime kalich a stopku, šípky pozdĺžne rozkrojíme, vyškriabeme zrnká a dáme sušiť rozkrojeným hore. Ideálne je sušiť ich v prievane, v jednej vrstve. Dosušiť ich môžeme aj v pootvorenej teplovzdušnej rúre, ale teplota by nemala presiahnuť 60 stupňov.

Sušiť môžeme aj mnoho iných druhov (nielen) ovocia. Sušia sa podobným spôsobom - väčšie plody nakrájame na plátky, mesiačiky a pod, malé plody môžeme sušiť vcelku.

Takto si môžeme uchovať zdravé plody prírody s cennými látkami na dlhé zimné obdobie.