Ingrediencie                                    

 • 580 kvetov púpavy
 • 2 l vody
 • 2 kg kryštálového cukru (môžeme zvoliť aj cukor trstinový)
 • 2 bio citróny nakrájané na menšie kúsky
 • šťava z jedného bio citróna

Najlepší domáci púpavový med - postup receptu 

 1. Púpavu zbierame na odľahlých miestach, nie blízko ciest. Zbierame iba hlavičky bez stoniek. Hlavičky púpav neumývame (kvôli peľu), necháme ich v cedníku postáť, aby chrobáčiky povyliezali.
 2. Do väčšieho hrnca pridáme hlavičky púpav, na menšie kúsky nakrájané bio citróny s kôrou (pri klasických citrónoch kôru vynecháme, pridáme iba dužinu) a citrónovú šťavu. Povaríme 15 minút.
 3. Takto pripravenú púpavu (bez cukru) necháme v chlade (chladnička, komora) lúhovať 24 hodín. Je to veľmi dôležité, pretože sa počas lúhovania uvoľnia z púpavy všetky zdraviu prospešné látky. 
 4. Na druhý deň vylúhovanú púpavu s citrónmi precedíme cez hustú gázu. Je to trošku náročnejšie, pretože je dôležité všetko poriadne vytlačiť, do poslednej kapôčky, aby sme mali kvalitný výluh.
 5. K púpavovej šťave pridáme kryštálový (trstinový) cukor, privedieme do varu. Takto med varíme na silnejšom stupni 30 minút, potom na jemnom stupni približne 50-60 minút, občas premiešavame.
 6. Tento čas na varenie medu nám bude bohato stačiť. Púpavový med by mal mať konzistenciu ako včelí med. Pre kontrolu hustoty medu, odoberieme jednu lyžicu a dáme ju na chvíľu do chladničky.
 7. Potom skontrolujeme hustotu. Ak je hustota správna, takto pripravený domáci púpavový med ešte horúci nalievame do čistých suchých  sklenených pohárov. Pri vrchu pohára necháme priestor 0,5 cm.
 8. Sklenený pohár na vrchu dôkladne očistíme papierovým obrúskom, potom ho viečkom dobre uzavrieme. Pozor, je horúci, robíme to opatrne. Poháre otočíme, necháme vychladnúť do druhého dňa.

Tip na záver: Domáci púpavový med je skvelý nielen do čaju, koláčov, ale všade tam, kde používate aj včelí med. Vynikajúco chutí na kváskovom chlebíku či pečive s maslom. Mňam, to je ale dobrota.