Covid – 19, karanténa, zatvorené obchody – situácia, nie len na Slovensku, nás núti zamyslieť sa nad našou sebestačnosťou a schopnosťou prežiť aj bez významnej pomoci iných. Je to nie len o našej krajine ale aj o našich domovoch a domácnostiach.

Dokážeme vykonať aspoň základné opravy? Dokážeme si zapojiť spotrebiče? Vieme si poskladať hoc aj malú komodu, či stolík? Veľa z nás si myslí, že áno. „Veď to nemôže byť také ťažké“.

Verím, že Slováci a Slovenky sú dosť šikovní na to aby to zvládli ale môže prísť ďalší problém: Máme doma základné nástroje?

Nie len domáci kutil by mal mať 7 základných nástrojov na údržbu a opravy ale mali by byť v každej domácnosti.

Poďme si ich vymenovať:

 1. Kladivo 
 • Kladivo sa jednoznačne ocitlo na prvom mieste. Postačí strednej alebo menšej veľkosti.
 1. Kliešte
 • Je veľa druhov klieští ale v domácnosti by mali byť hlavne kombinované kliešte – čiže kombinačky. Môžeme si nimi pridržať skrutky, klince , v prípade núdze menšie matice. Taktiež nimi môžeme strihať káble a drôty.
 1. Meter
 • Aj v starom prísloví sa hovorí: Dvakrát meraj a raz rež. Aj my by sme na mali držať tohto príslovia a preto je meter neodmysliteľnou súčasťou výbavy kutila.
 1. Sada imbusových kľúčov
 • Imbusové kľúče sa dajú opísať ako šesťhranné tyčky rôznych rozmerov ohnuté do tvaru písmena L. Najčastejšie sa používajú pri skladaní nábytku.
 1. Sada skrutkovačov
 • Bez skrutkovača sa nezaobíde žiaden kutil. Problém v súčasnej dobe je však, že existuje obrovské množstvo rôznych typov skrutiek a preto potrebujeme aj rôzne skrutkovače. Najlepšie urobíte ak si zabezpečíte celú sadu základných skrutkovačov.
 1. Sada vidlicových kľúčov
 • Taktiež aj vidlicové kľúče majú stále svoje miesto v domácnosti. Používajú sa tam kde nám nepomôže skrutkovať a to najčastejšie pri uťahovaní či povoľovaní skrutiek so šesťhrannou hlavou bez drážky pre skrutkovač.
 1. Kufrík na náradie
 • Aby sme si svoje náradie nestrácali je dobré si ho uchovať v kufríku. Je to aj praktické, pretože si môžeme všetko náradie zobrať naraz a nemusíme mať plné ruky.

 

Zoznam základných nástrojov sa môže u každého majstra trošku líšiť, pretože je neskutočne veľa nástrojov. Niekomu by v ňom mohla chýbať napríklad vodováha, pílka, uholník. Určite niekedy budete potrebovať aj tieto ostatné nástroje ale my sme sa Vám snažili vybrať úplne tie základné.