1. Drevo treba naštiepať čo najskôr na kusy, ktoré pôjdu priamo do vykurovacieho telesa. Menšie kusy zvládneme spracovať sekerou s väčšími nám pomôžu kliny. A tie najväčšie štiepačkou.
  2. Štiepaním naše spracovanie dreva nekončí. Drevo musíme aj vysušiť. Pri skladovaní dreva je preto prvoradé prinútiť prirodzenú vlhkosť dreva, aby opustila klátiky čo narýchlejšie a v čo najväčšom množstve. Drevo by preto malo byť uložené čo najdlhšie vonku na slniečku a na mieste s dobrým prúdením vzduchu. Ak ukladáme drevo k stene, mali by sme zaistiť, aby aj medzi stenou a drevom bola dostatočná vzduchová medzera.
  3. Zároveň musíme zabrániť tomu, aby drevo vlhkosť nabralo naspäť. Je to totiž prirodzená špongia. Takže by nemalo byť uložené priamo na zemi či betóne, ale na vhodnej podložke. Drevo, položené priamo na zemi nie je vhodné na kúrenie, ani keby tam ležalo desať rokov. Dobré služby urobí napríklad obyčajná (možno trochu upravená) paleta. Zaistí nie len oddelenie od pôdnej vlhkosti, ale aj prúdenie vzduchu a znepríjemní pobyt v dreve hlodavcom či hmyzu.
  4. Ak skladujeme drevo na mieste, kde bude vystavené dažďu, musíme drevo chrániť zakrývacou plachtou. Nezabudnime, že aj medzi plachtou a drevom musí byť dosť priestoru na prúdenie vzduchu.
  5. Drevo na začiatku sušenia má vlhkosť okolo 50%. Nemajme veľké oči a nemyslime si, že sa nám podarí dostať sušením na voľnom povetrí z neho všetku vodu. Ale ak bude mať na konci procesu vlhkosť 10%, stačí to. Ako to zistiť? Možno sa oplatí investovať niekoľko eur do zapichovacieho vlhkomera na drevo. Ak investovať nechceme, stačí použiť detektory, ktoré má namontované každý z nás - uši. Každý z nás rozozná zvuk poklepania na mokré, vlhké a suché drevo. To posledné po poklepaní “zvoní”.