🚚 Doručenie domov od 3,5 €, doručenie na výdajné miesto 1,99 €

Namontovať krb alebo krbové kachle v interiéri je čoraz jednoduchšie, dokonca i v priestoroch panelových bytov. Krby na biolieh alebo elektrinu totiž nepotrebujú komín a preto si ich môžu dopriať aj obyvatelia panelákov.

Základná otázka: krb či krbové kachle?

Či budú krbové kachle alebo krby slúžiť ako dekorácia alebo ako zdroj tepla, to si treba premyslieť ešte pred ich zabezpečením. Dekoratívne krby sa dodávajú s minimálnym výkonom, spravidla sú teda i omnoho lacnejšie ako krbové kachle. Tie sú určené na vykurovanie.

Napríklad krb s otvoreným ohniskom má až o 85 % nižšiu tepelnú účinnosť ako kachle s krbovou vložkou. Výber krbov a krbových kachlí pochopiteľne určuje aj typ bývania. V panelovom byte napr. nemožno vybudovať komín, ktoré niektoré typy vyžadujú. Naopak rodinný dom nebýva obmedzený podobnými podmienkami a preto sa v ňom dajú nainštalovať krby a krbové kachle spaľujúce najrôznejšie palivá.

Krby a krbové kachle nemusia vykurovať iba jednu miestnosť. Teplo sa dá rozdeliť do niekoľkých miestností a to inštaláciou teplovodného výmenníka alebo využitím teplovzdušných rozvodov.

Teplovodný výmenník:

Teplovodný výmenník má zmysel vtedy, keď je tepelná energia z krbu či krbových kachlí v nadbytku a je možné ju využiť ako zdroj pre vykurovací systém (radiátory) alebo ohrev úžitkovej vody. Vykurovací systém sa meniť nemusí, teplovodný výmenník sa dá naň napojiť.

Výmenník je treba vyberať s ohľadom na jeho výkon. S nízkym výkonom nebude možné vykurovať všetky miestnosti a vysoký výkon výmenníka bude mať za následok “prekurovanie” izieb. To vedie ku škrteniu vzduchu a ďalej k znečisteniu komína i sklenených častí krbu.

Inštaláciu teplovodného výmenníka a krbových vložiek sa doporučuje prenechať odborníkom. Neodborný zásah môže mať katastrofálne dôsledky. Spoločne s výmenníkom je treba inštalovať aj obehové čerpadlo, expanznú nádobu a poisťovací ventil. Ďalej je nutné zabezpečiť aj ventil proti prehriatiu výmenníka (umožní odviesť nežiaducu prehriatu vodu a dopustí studenú) a spoločne s ním i trojcestný ventil (znižuje dobu, kedy do výmenníku vniká voda s teplotou nižšou ako 60°C, ktorá ho poškodzuje).

Výkon:

Výkon krbových kachieľ by sa mal určovať podľa veľkosti vykurovaného priestoru. Zohľadniť je treba i stav domu, resp. to, či je dom zateplený a či sa jedná o starší objekt s vyššou tepelnou stratou. Svoju rolu môže zohrať aj nadmorská výška pozemku, na ktorom dom stojí.

Pre bežnú miestnosť (cca. 90 m3 objemu vzduchu) sú vhodné krbové kachle s výkonom 4,5 kW. Výkon kachieľ by mal zodpovedať vykurovanému priestoru - vyšší výkon, než aký je potrebný, sa nedoporučuje zvlášť pri teplovzdušných kachliach. Nepotrebný výkon sa bude užívateľ snažiť znižovať vetraním alebo škrtením kachieľ, ktoré budú "dechtovať" a špiniť sa.

Krby na tuhé palivá:

Krby a krbové kachle na tuhé palivá sú najekonomickejšie a okrem palivového dreva či peliet nepotrebujú žiadne iné kurivo.

Krbové kachle na pelety s výkonom 6,8 kW spotrebujú približne 1,5 kg peliet za jednu hodinu prevádzky a vykúria 156 m3 priestoru. Cena za jednu hodinu prevádzky je zhruba 40 centov.

Krbové kachle na ostatné palivo (drevo, drevené brikety a pod.) s výkonom 12 kW stačia na vykúrenie 240 m3 priestoru so spotrebou zhruba 3 kg dreva na jednu hodinu prevádzky. Surové drevo nie je vhodné na spaľovanie, ale malo by najmenej dva roky schnúť na suchom a veternom mieste.